Neden Ahşap Merdiven?

  • Sıçak bir görüntüye sahiptir.
  • Evinizin hemen havasını değiştirir.
  • Mekânınıza değer katar.
  • İstenilen tarzda uygulama yapılabilir.
  • Doğaldır.
  • Sağlıklıdır.
  • Her mekana göre özel tasarımlar ve uygulamalar yapılabilir.

Kullanılan Ağaç Türleri:

Merdivenlerimizde kullandığımız ağaçların tümü hava kurusu rutubet seviyesi kadar yani %12 civarında kurutulmuş ahşap malzemelerdir. Ahşap kalınlıklarımız ise merdiven şekillerine göre ve beton, demir veya boşluk üzerine göre değişiklik göstermektedir.

Merdiven rıhlarında ise lake istendiği takdirde kesinlikle marin su kontrası kullanılır, ahşap istendiği takdirde istenilen ağaç türünde uygulamalar yapılabilir.

Seçmiş olduğunuz ağaç çeşidiniz istediğiniz renge boyandıktan sonra çizilmez vernik ile uygulama yapılır ve oda havası ile teması kesilir, kurumaya bırakılır. Bu şekilde ahşabın çalışması en aza indirilir.

Merdiven küpeştesi ve korkuluk uygulamaları; demir ferforje, paslanmaz, lake, ahşap korkuluk, cam korkuluk olarak ayrılmaktadır.

Merdiven uygulamaları yapılacak ortamın durumuna göre U merdiven, L merdiven, düz merdiven, beton üzeri, demir üzeri ve boşluğa gibi seçenekler ile uygulanmaktadır.

Kullanılan ağaç türlerinden bazıları bunlardır;

Kayın Ağacı: Sert ağaç türlerindendir. Rengi kırmızı ve açık kahve arasındadır. En çok kullanılan ağaç türleri arasındadır.  Hemen hemen her ağaç türüyle ortam ve renk bütünlüğü sağlayabilir.  Kendi rengine nazaran ortamda bulunan parke ve mobilya rengine rahat bir şekilde boyanabilir.

Ceviz Ağacı: Yerli, Afrika ve Amerikan cevizi olmak üzere üç çeşittir. Ceviz ağacı da sert ağaç türleri arasındadır. Hareli ve açıklı koyulu renkler bulunmaktadır. Maliyeti diğer ağaç türlerine göre daha yüksektir.

İroko Ağacı: Tropikal bir ağaçtır. Her türlü iklim koşullarına dayanıklıdır. Suya, sıcağa, neme vs. dayanıklıdır. Rengi sarı ile kahve rengi arasında değişiklik gösterir. Genelde dış cephede ve bahçe mobilyalarında kullanılır. Afrika kökenli bir ağaç olduğundan bu ağaç türünün de maliyeti yüksektir.

Sapelli Ağacı: Afrika’da yetişen sert ağaç türlerindendir. Doğal renginin kırmızı ve hareli bir ağaç olması en çok tercih edilen ağaç türleri arasına girmesini sağlamıştır.  Tropikal bir ağaç türü olduğundan suya ve neme dayanıklıdır.

Meşe Ağacı: Rengi açık tonlardadır. Beyaz ile sarı tonları arasındadır.  Sert ağaç türlerinden olduğunda dolayı suya dayanıklıdır. Açık renkte olduğundan istenilen renklere boyanabilmektedir. Maliyeti uygulamaya göre uygun olabilmektedir.

Çam Ağacı-Akçaağaç-Zeytin Ağacı gibi ağaç türleri ile de uygulama yapmaktayız.